Tři Nadini muži

/Story, 1998/ Kam zmizela pětinásobná Zlatá slavíce a česká country hvězda? Co je pravdy na tom, že každý, kdo si dá v bufetu Vinohradského divadla deci vína, je zákazníkem NADI URBÁNKOVÉ? Žije pořád ve Švýcarsku? Nebo je pravda, že se léčí v jihočeském sanatoriu? Připravuje v tichosti velkolepý comeback do pop-music?

K Nadině umělecké kariéře přispěly nejvíc dva roky v AUSu. To už byla vdaná za herce KARLA URBÁNKA, kterého následovala do Prahy z Pardubického divadla. V armádním souboru 60. let sloužili jako vojáci-záklaďáci například Členové Foersterova tria a Dvořákova kvarteta. Také Jan Tříska, Zdeněk Hnát a skladatel Luboš Fišer. Právě ten jednou, když vojáci při vážné hudbě usínali, poradil Nadě, ať se svým mezzosopránem zkusí nějakou staropražskou písničku. Zazpívala o tom, jak padla facka na sále, a probudili se nejen vojáci, ale i kolegové...

SUCHÝ, ŠUTR, BRABEC Další štací byl Státní soubor písní a tanců. Potom uteklo hodně vody a přišel konkurs pro film Kdyby tisíc klarinetů v Divadle Semafor. V první radě seděli Jiří Suchý, Ján Roháč a Vladimír Svitáček, za pianem Jiří Šlitr. Zazpívala jim „Klementajn" nejdřív normálně, pak jako operu a nakonec zatančila twist. Když se vypotácela z jeviště, řekli jí, zeji berou. Mezitím se seznámila s Jiřím Brabcem z Country Beatu a v suterénu začali zkoušet anglické písničky, které do té doby neznala. Brzy se do nich zamilovala. Taky se rozvedla, protože její muž v té době začal hodně pít. Dostala ale angažmá v Semaforu! Byla nadšená, byla mladá a byla bez závazků. Byla šťastná.

DRUHÝ MANŽEL Na zájezd do amerického Nashvillu odjel s Country Beatem a Naďou jako tlumočník JAN NEMEJOVSKÝ. Měli tam velký úspěch a jistý manažer ji přemlouval, ať tam rok zůstane, že z ní udělá country hvězdu. Politický doprovod kapely, kterému říkali „Eustach", rozhodl, že se Naďa musí vrátit domů. Místo po Americe pak jezdila po vlastech českých, sem tam do NDR a dvakrát ji poslali do Sovětského svazu. Nemejovského si Naďa potom vzala za manžela. Má s ním dceru Lindu, které je teď 21 roků a studuje jazyky.

PŘEJELA DÍTĚ? Naďa neví, proč jí v té době začala život komplikovat vyšší moc. Agentury ji přestaly obsazovat do vystoupení, nevycházely jí desky... Naštěstí ji Jiří Suchý znovu přijal do divadla. Musela tenkrát čelit i vykonstruovaném obvinění, že při couvání přejela autem své dítě. Málem ji za to lidé lynčovali. Když esenbákovi u dveří bytu dceru ukázala, zeptal se: „A kde máte druhé dítě?" Odpověděla, že druhé bohužel nemá, ale muž nevěřil. Prý to mají zjištěné... Do rána ta „dobře informovaná" smíchovská pobočka VB, odkud policista přišel, vyhořela. Naďa dodává, zeji nezapálila. Jindy sejí zase stalo, že na ni „zapomněl" pracovník Pragokoncertu a nedal jí pas k cestě do Drážďan se Swingbandem Ferdinanda Havlíka. Všem členům kapely je rozdal a Nadě slíbil, že ho dostane až na hranicích. Pas tam ale nebyl a kapela pryč. Němci by ji pustili přes hranici jen na občanský průkaz, ale naši to nedovolili. Vyprodaná kongresová hala v Drážďanech tehdy Naďu neslyšela. Byl z toho malér a vyšetřování. Na koberec si ji pozval i Miroslav Muller z ÚV KSČ. Seděl za dlouhým stolem a po třech hodinách, kdy Naďa střídavě plakala, smála se a vyhrožovala, že skočí z okna,

Naďa Urbánková je ze tří sester Balabánových. Hezké dětství prožívaly v Borovničce pod Zvíčinou u Dvora Králové až do roku 1948, kdy jejich otec (pochází ze Zakarpatské Ukrajiny) zemřel. Všechny sestry rády zpívaly. Jedna se vyučila kadeřnici, druhá se stala učitelkou v mateřské Škole a nejmladší Nadá vystudovala zdravotní školu. Pak nastoupila do josefovské nemocnice, začala hrát divadlo. A začala zpívat. Po úspěchu na divadelním festivalu Jiráskův Hronov opustila zdravotnictví a šla za elévku do Pardubického divadla jí poradil, ať se jde léčit do Bohnic. Veřejné vysvětlení situace ale Nadě zakázal.

ZA TŘETÍ SVATBU MŮŽE ŠKUTINA V roce 1989 byla Naďa se skupinou Fešáci ve Švýcarsku a na plese se potkala se spisovatelem Vladimírem Škutinou. Ten ji později v Praze seznámil s MUDr. JOSEFEM HAVLÍKEM. V žertu během hovoru mu řekla: „Pane doktore, já jsem zdravotní sestra. Nepotřebujete mě? " Vzal ji za ruku a usmál se: „Sháním právě takovou, jako jste vy." Jiskra přeskočila, párkrát si zatelefonovali a zakrátko se vzali. Naďa se odstěhovala do Baaru, městečka mezi Lucernem a Curychem, kde doktor Havlík léčil děti. Stala se z ní paní domu, vařila svíčkovou, guláš, pekla koláče a byla ráda. Připadala si už dostatečně „vyoslavovaná". Doktor Havlík jako mladý primář dětského oddělení emigroval do Švýcarska v srpnu 1968 se svou tehdejší ženou lékařkou.

PROČ ODEŠLI Z VINOHRAD Po roce 1989 se kruh jako by uzavřel a Naďa se vrátila ke své původní profesi. V té době jim do Švýcarska zavolala ředitelka Vinohradského divadla Jiřina Jirásková, jestli by nesponzorovali opravu divadelního bufetu a pak i klubu. Vybavili ho nábytkem a kuchyňským zařízením ze Švýcarska a Itálie. Na jeho otevření přišel i Václav Havel. Po čase však viděli, že od ekonomického vedení divadla se vděku nedočkají a že řídit provoz klubu na dálku je neúnosné. Dnes jim tam už nepatří ani vidlička a je to uzavřená kapitola, na kterou Havlíkovi vzpomínají s jistou hořkostí. Nicméně je to už tehdy oba táhlo do Čech.

BUDE ZPÍVAT NĚMCOVOU? V polovině 90. let se dali Havlíkovi do stavby sanatoria U svaté Anny v Josefově rodném Protivíne. V sanatoriu vedle rehabilitace pohybového ústrojí léčí i lupénku a hosté jsou ubytováni v komfortních apartmá u lesa. O práci ředitele se Naďa dělí se svým manželem. Když má náladu, zazpívá si, ale na návrat před reflektory nepomýšlí. Zatím ne. „Nechám ještě uplynout trochu vody v řekách a pak si počkám, až ještě víc zestárnu a někdo napíše muzikál Babička. V něm bych mohla hrát hlavní roli, říká osmapadesátiletá Naďa Urbánková. podrobnosti...>>>

>>> Naďa Urbánková v pořadu Mr.GS ( 7.4.2009 )
>>> Naďa Urbánková a Bokomara ( 10.10.2007 )
>>> Naďa Urbánková v Souboji hitů na ČT ( 4.10.2007 )
>>> Osudová žena ( 27/08/07 )
>>> Tři Nadini muži ( 27/08/07 )
>>> Chybí mi živý člověk ( 27/08/07 )
>>> Už žádné akční filmy ( 27/08/07 )
>>> Osudoví muži Naďi Urbánkové ( 27/08/07 )
>>> Nechci žádný návrat ( 27/08/07 )
>>> Vždycky jsem toužila účinkovat v muzikálu ( 27/08/07 )


novinky

koncerty
biografie
hudba
foto
video
články
kontakt
Koncerty zajišťuje:

Luboš JAVŮREK
Tel.: (+420) 544 222 073
Tel.: (+420) 603 818 661
bokomara@volny.cz

Úvodní strana
 


9/02/11
Autogramiáda
Ve středu 23.2.2011 v prodejně KNIHY DOBROVSKÝ v Brně na Joštově ulici 6 proběhne autogramiáda Naďi Urbánkové u p ...Více>

 
sofaland
 

 
2007 - 2011 All rights reserved Grafik-Art.cz

     
TOPlist