Už žádné akční filmy

/Vlasta 2001/ Naďi Urbánkové se prý pořád stávají zvláštní věci Rozhovor Pro Vlastu nebyl výjimkou - těsně před ním prožila malé drama.

Co se vám stalo? Zaparkovala jsem auto na Vinohradské ulici a šla něco zařizovat do rozhlasu. Když jsem se vrátila, auto bylo pryč i se psem, který v něm čekal. Udělalo se mi fyzicky úplně špatně. Čert vezmi auto, ale kdyby někdo ublížil Rexovi! Plakala jsem na rameni dvěma policistům, vyptávala se lidí. Zbláznila půl Vinohrad. Jak to dopadlo? Auto bylo zaparkované o ulicí výš, než jsem je hledala. V obou ulicích je přesně na rohu téměř stejná hospoda. Něco podobného se mi ještě nikdy nestalo.

Můžu to napsat? Jistě, ať si lidi přečtou, jaká jsem kráva nebeská.

Jste uprostřed práce, chystáte se vydat novou desku. Jaké na ní budou písničky? Zlaté hity, kterých se posluchači dožadují a které si na koncertech s námi zpívají. Natáčím je u firmy Popron s Country Beatem Jiřího Brabce v trochu novém hávu a současném zvuku. Vyjdou v pulce června. Jedna zajímavost - v písni Drahý můj bude recitovat místo Jirky Grossmanna Vladimír Čech.

Vy ale máte i nové texty. Ano, a občas jsem je zpívala, když jsem žila v Protivíne a vystupovala. Ráda bych natočila cédečko s těmito písničkami, aby si lidé nemysleli, že neumím zazpívat nic jiného než Závidím. Je mezi nimi také skladba Obyčejný kluk, která je o Jirkovi Grossmannovi. Text napsala přede dvěma lety šestnáctiletá Eva Kadlecová z Českých Budějovic a Jirku v něm naprosto přesně vystihla přesto, že v době jeho smrti ještě nebyla na světě. Vidíte, to je také zvláštní věc, že?

Proč jste z Protivína odešla? Z pracovních i soukromých důvodů, ale o nich budu mluvit, teprve až se dořeší. Firmu řídím z Prahy. Mám zkrátka osmiletá údobí, po jejichž uplynutí něco přijde a já jsem nucena zásadně změnit svůj život.

Nelitujete někdy svých rozhodnutí? Vždycky je to radikální řez a už se nevracím. Ale nejde o.unáhlené rozhodnutí, osm let je dlouhá doba. Přesto jsem stále v mnoha věcech naivní.

Například? Posuzuji lidi podle sebe. Nikdy bych neudělala promyšlené svinstvo. Jestli. jsem někomu ublížila, bylo to náhodou, nechtěně a dodnes mé to mrzí. Jak na mě někdo zaútočí, okamžitě se stáhnu jako typický Rak. Neumím se ani nikam cpát. Řeknu vám příklad: V osmašedesátém roce jezdili do Československa zahraniční manažeři nakupovat umělce. Díky tomu jsem dvakrát vystupovala v tehdejším Západním Německu. Jenže pak už se nikdo neozval. Bylo mi trapné připomínat se, že jsem ta Urbánková, která by ráda zase přijela. Po pěti letech jsem náhodou zjistila, že německý manažer poslal Pragokoncertu stoh dopisů, ale všechny skončily v šuplíku a příslušný pověřený úředník odpovídal místo mě ve smyslu, že jsem zaneprázdněná a nabídku nepřijímám.

(Mezitím přišla Nadina dcera Linda.) Lindo, vás neláká zpívání? Linda: Naopak! Zpívání a hraní mě lákají odjakživa. Studovala jsem herectví u paní režisérky Evy Sadkové a zpívat se učím čtvrtým rokem. Ale myslím, že dokud nejsem jakž takž připravená, nemá cenu se někam cpát. A už vůbec ne jako dcera paní Urbánkové.

Naďa: Tomu rozumím a schvaluju to. Vy teď ale budete zpívat dokonce spolu. Naďa: S Markétou Mayerovou máme za sebou moderování prvního dílu pořadu, který jsme nazvaly Bašta fidli. Rozhodně to není žádný babinec ani pořad jenom pro ženské. S Markétou jsme se seznámily při natáčení jednoho zábavného pořadu pro Novu,-kdy jsme zazpívaly společně Blonďáka s Červenou bugatkou a padly si do oka. Vymyslely jsme si takový ráj, do kterého si budeme zvát své vysněné hosty a ve kterém je všechno možné, a basta fidli. Do druhého dílu bych si jako hosta ráda pozvala Lindu a doufám, že si spolu zazpíváme. Linda: Ale nebude to první společné vystupování. Už jsme spolu zpívaly v Řecku. Pamatuješ, mami? Pak ve Švýcarsku. Jenže nebyla správná doba. Teď myslím, že je. Naďa: Ve Švýcarsku jsem zpívání zabalila, Linda -s ním začínala. Ve snu by mě nenapadlo, že všechno bude nakonec jinak.

Mluvily jste o Řecku... Naďa: O tom snad jednou napíšeme knihu. Šlo o kulturní zájezd, který si vymyslel Pragokoncert. Skupina umělců z Československa měla vystupovat po amfiteátrech. Hvězdou souboru byla dcerunka jednoho komunistického potentáta, doplňovaly ji gymnastky, pak akrobaté na bradlech a já jako náhradní kulturní buňka. Samozřejmě s Lindou, které bylo tenkrát asi osm, nemohla jsem ji nechat v Praze. Napadlo mě, že když už se mnou jede, bude i zpívat Nazkoušely jsme řeckou píseň, kterou v originále zpíval zpěvák se synem. Byly jsme působivé - obě blondýny, Linda malá čili roztomilá. Zapěly jsme " ten řecký doják a přidaly klasiku New York, New York, při němž Linda kolem mě tancovala. Po našem vystoupení se strhl ohromný potlesk. Dcera potentáta se sice mohla na jevišti přetrhnout, ale publiku jsme se líbily my dvě. Taky jsme si to pěkně odskákaly.

Vystudovala Vyšší zdravotnickou Školu v Trutnově. Po roce a půl praxe dostala nabídku do Východočeského divadla v Pardubicích. Po sňatku s Karlem Urbánkem odešla do Prahy, studovala zpěv u profesora Bubeníka a pak u profesorky Bernardové, získala angažmá ve Státním souboru písní a tanců. Díky roli „křoví" ve filmu Kdyby tisíc klarinetů i nabídku do Semaforu, kde strávila řadu let. Vystupovala s Country Beatem Jiřího Brabce. Nazpívala řadu alb a natočila šest filmů z nichž většina byla ve své době zakázána (Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky). V roce 1990 se vdala do Švýcarska, v současností žije v ČR, Má čtyřiadvacetiletou dceru Lindu.

Jak? Naďa: Ostatní proti nám začali kout pikle a vůbec se tam děly nepěkné věci. Ale to už je minulost.

I tam se vám stala kromě nepříjemností nějaká zvláštní věc? Naďa: Ano, shořel nám autobus. Přemisťovali jsme se z jihu Řecka na sever, panovalo neskutečné horko, my seděly na sedadlech vpředu. Najednou jsem se rozhlédla a řekla: „Zastavte, hoří!" Řidič zastavil, já popadla kufry, Lindu za ruku a prchala do pole. Podezřívali mé, že jsem se zbláznila. Jenže za dvě minuty začal autobus hořet jako fagule. A Linda prohlásila: „Maminko, já tam zapomněla brýle..." Všichni vyskakovali ven, já se vracela pro brýle. Linda: Zpátky jsme jeli lodí a vlakem. Osm nás spalo vjednom kupé. V kupé, ne v lehátkovém voze. Naďa: Pragokoncert nám odmítl dát peníze na zpáteční cestu. Leželi jsme všichni na jednom boku a na povel se stejně otáčeli. Takhle jsme cestovali tři dny, nemytí, nečesaní a bez jídla.

Je vidět, že se v životě opravdu nenudíte. Linda: Přesně tak. Náš Život je jako akční film. Přes všechny peripetie nakonec zůstaneme spolu jen my dvě. A Rex. Naďa: To je pravda. Čím jsme starší, jsme si bližší. Linda už je ženská, já už trochu dítě, krásné se to začíná propojovat. Možná i proto, že se Linda osamostatnila. Mladý člověk se musí postavit na vlastní nohy. Matka má zůstat v pozadí jako jistota. Znám to dobře, bydlela jsem od čtrnácti na internátě. Taky je důležité nementorovat. Ale to u mě nehrozí. Co se týče životních mouder v otázce partnerského soužití, jsem názorný špatný příklad toho, co se má a nemá. Linda: To je pravda, já se vždycky snažím poučit z maminčiných chyb.

Co myslíte těmi chybami? Naďa: Důvěřivost, lehkovážnost, idealizování si partnera, představy, že ho změním. Linda: To platí i v pracovních vztazích. Vyrůstala jsem v divadle a na koncertech, takže jsem měla možnost poznat i negativní stránku slávy, díky tomu vím, co tato profese obnáší a že nic není zadarmo. Ale přesto mě velice láká. Při studiu si přivydělávám menšími rolemi, většinou pro cizí filmové produkce. Naďa: V tom má Linda výhodu díky tomu, že umí skvěle německy, anglicky a francouzsky. Já jí do toho nemluvím a respektuju její volbu. Zjistila si třeba, Že se tady točí film...

Jaký? Linda: Natáčel se tu seriál o životě Anny Frankové (Anně Frank - Tne Whole Story). Přihlásila jsem se do komparzu. Když produkce zjistila, že umím dobře anglicky, dala mi malou roli. Premiéra by měla být někdy v červnu v Bílém domě. Otce Anny Frankové hraje Ben Kingsley, představitel Gándhího, z českých herců tam hrají například Klára Issová a Pavel Kříž. Práce na tomhle seriálu pro mé byla úžasná škola. Po něčem takovém jsem toužila.

Naďo, po čem toužíte vy? Naďa: Bohužel mě minula doba muzikálů. Před dvaceti lety se tu žádné nehrály, teď už jsem na ně přece jen stará. Až na jednu roli. Kočku, která se chystá odejít do kočičího nebe v muzikálu Cats. O téhle roli se dá říct, zeje mým snem. Jinak toužím po klidu a zabezpečení, abychom s Lindou mohly normálně žít. Linda: Už žádné akční filmy.

Říkala jste, že se vám dějí zvláštní věci. Jedna taková prý souvisí s režisérkou Evou Sadkovou. Naďa: Eva byla od osmašedesátého roku má přítelkyně a později i kmotra Lindy. Seznámily jsme se při natáčení inscenace Bahno, kterou ona režírovala. Byly jsme zvláštně propojené. Ten osudný den byl pátek a strašně pršelo. Jela jsem něco zařizovat a kupovat a míjela jsem dům, kde Eva bydlela. Podívala jsem se nahoru na balkon a nahlas řekla: „Hned jak dorazím, zavolám ti." Ale nebylo možné se jí dovolat. Když jsem pak dostihla jejího syna, zjistila jsem, že přesně v tu dobu, kdy já jela kolem. Eva zemřela. Její dcera Karolka mi později řekla, že jí v tu chvíli spadla ze stěny usušená růže. Jako by se s námi Eva loučila. I když pro mě je tu pořád. Někdy s ní mluvím. Stejně jako s Pánem Bohem. Nemodlím se k němu, jen s ním rozmlouvám jako s kamarádem. Občas mu říkám: „Už toho fakt nech, je nejvyšší čas, abych si oddychla. Už jsem si užila dost." A on mi odpovídá; „Vydrž ještě chvíli." Na to já se ho ptám: „A co jo pro tebe chvíle?" podrobnosti...>>>

>>> Naďa Urbánková v pořadu Mr.GS ( 7.4.2009 )
>>> Naďa Urbánková a Bokomara ( 10.10.2007 )
>>> Naďa Urbánková v Souboji hitů na ČT ( 4.10.2007 )
>>> Osudová žena ( 27/08/07 )
>>> Tři Nadini muži ( 27/08/07 )
>>> Chybí mi živý člověk ( 27/08/07 )
>>> Už žádné akční filmy ( 27/08/07 )
>>> Osudoví muži Naďi Urbánkové ( 27/08/07 )
>>> Nechci žádný návrat ( 27/08/07 )
>>> Vždycky jsem toužila účinkovat v muzikálu ( 27/08/07 )


novinky

koncerty
biografie
hudba
foto
video
články
kontakt
Koncerty zajišťuje:

Luboš JAVŮREK
Tel.: (+420) 544 222 073
Tel.: (+420) 603 818 661
bokomara@volny.cz

Úvodní strana
 


9/02/11
Autogramiáda
Ve středu 23.2.2011 v prodejně KNIHY DOBROVSKÝ v Brně na Joštově ulici 6 proběhne autogramiáda Naďi Urbánkové u p ...Více>

 
sofaland
 

 
2007 - 2011 All rights reserved Grafik-Art.cz

     
TOPlist