Osudoví muži Naďi Urbánkové

/STORY 2001/ Patřila mezi nejsvůdnější hvězdy. Občas vystupovala i v odvážných scénách, jako třeba v televizním filmu Radúz a Mahulena, kde se společně s Jaroslavou Obermeierovou koupala v rybníčku nahá. (Naďu zabírala kamera pouze zezadu.) Den po odvysílání zpívala v Semaforu tichou pomalou píseň. Vtom zaslechla, jak kytarista za ní zamyšleně říká: „Tenhleten zadek jsem včera někde viděl..." Málem nedozpívala.

EMIL BALABÁN Nadin tatínek se narodil na Podkarpatské Rusi (z vedlejší vesnice pocházel otec Haliny Pawlowské). Když skonala válka (ta první světová), vydal se do Evropy. Totéž učinili jeho příbuzní, jen bratranec Ivan šel opačným směrem: do Petrohradu. Stal se pobočníkem Lenina. „Pak asi brzy zjistil, že z toho kouká malér, a zdrhl do Ameriky. A já často vídám v titulcích amerických filmů jméno Bob Balaban. Je to herec a režisér. Má ve tváři zjevně typické rysy naší rodiny, taky nosí brejle." Tatínek se pak v podkrkonošské Nové Páce seznámil s hezkou Češkou, oženil se s ní a měli tři dcery. Rodina žila ve vesnici Borovnička, kde pan učitel Valkoun učil malou Náděnku na housle. Teď je manželem její sestry. Tatínek Balabán zemřel těsné po puči v roce 1948, selhalo mu srdce. Naďa tehdy poprvé viděla umírat člověka a zanechalo to v ní hlubokou stopu. Možná proto šla pak do Trutnova na zdravotní školu.

KAREL URBÁNEK V devatenácti byla Naďa hvězdou ochotnického souboru, v Jiráskově Kolébce hrála hlavní roli Alenky a vyhrála dokonce Jiráskův Hronov. Ihned dostala nabídku z divadel v Pardubicích a Hradci. Zvolila Pardubice. Milovníky tam hrál Karel Urbánek. Zamilovala se a brzy se vzali. Od té doby nosí jeho jméno. Její manžel pak dostal angažmá v pražském divadélku Paravan a Naďa odešla s ním. Urbánek se stal známým hercem, dlouho byl předním členem Divadla SKN (Palmovky), patřil mezi nejžádanější dabéry, upozornil na sebe i jako spisovatel. Po rozvodu zůstali přáteli, ale vídají se zřídka.

LUBOŠ FIŠER Hudební skladatel, jeden z nejlepších autorů filmové hudby, jeho díla hrají významné symfonické a komorní orchestry. AUS mel v té době malou zájezdovou skupinu „vážňáků", kde hrálo Dvořákovo kvarteto a Foerstrovo trio, operní pěvci pěli a Jan Tříska redtoval básně. Luboš byl vedoucím, Naďa konferenciérkou. V novém programu měly zaznít i lidové písně a odrhovačky lidu pražského. Dámy z opery odmítly zpívat kuplet Padla, facka... a Fišer určil k jeho interpretaci Naďu. Tak se stala zpěvačkou.

JÁN ROHÁČ Režisér, který spolu s Vladimírem Svitáčkem chystal film Kdyby tisk kkmnetů. Naďa dostala pozvánku na konkurz. Přišla do sálu, kde bylo asi 100 dívek. Tehdy zasáhla snad jediná „osudová žena" jejího života: paní Pešulová z Barrandova. Ukázala na Naďu a řekla jí, ať jde na jeviště. Naďa si s kabelkou a s pozvánkou v ruce stoupla k mikrofonu. Před ní seděli Ján Roháč, Vladimír Svitáček a Jiří Suchý, za klavírem byl Jiří Šlitr. „A teraz nám volačo zatancujte," požádal Roháč-.Šlitr začal hrát twist. Začala se vrtět s tou kabelkou a listem papíru v ruce. Propadala se studem.

JIŘÍ ŠLITR Právník, klavírista, malíř, hudební skladatel a klaun... „Zazpívejte nám něco," řekl. Já nic neumím," odpověděla Naďa. Šlitra to rozesmálo. „Možná Klementajn," řekla Naďa, „ale umím jenom první sloku." Šlitr začal hrát, ona zpívala. První sloku pořád .dokola. „Teď budu modulovat," řekl Šlitr, „nebojte se, to není nic nemravného." Další sloku dal do vyšší tóniny, pak ještě vyšší.....Zkuste to zazpívat jako operu!" Zkusila to. Vzpomněla si na svou učitelku ze zdravotní školy, která se jmenovala Šlitrová. (Později zjistila, že to byla Jiřího sestra.)

JIŘÍ SUCHÝ Naďa se zase styděla. Považovala své vystoupení za trapas a chtěla prchnout Nemohla však najít východ a zabloudila v zákulisí. Pak konečně našla ty dveře, stál u nich Jiří Suchý, její idol. Podlamovala se jí kolena. „Kam jdete?" zeptal se. „Domů," špitla. Ale to nemůžete, vždyť jsme vás vybrali do toho filmu, a kromě toho bych vám rád nabídl angažmá v Semaforu," řekl Suchý. Skočila mu z radosti kolem krku a porazila ho na zem. Jela jsem pák domů trolejbusem a byla jsem štěstím bez sebe. Musela jsem se hodně držet, abych to nevykecala všem spolucestujícím."

JIŘÍ MENZEL Režisér, který hrál v „Klarinetech" malou roli vojáčka. Potom v Semaforu režíroval hru Poslední Štace..„Byla jsem čerstvě rozvedená, neměla jsem kde bydlet, spala jsem v divadle zabalená v oponě. A najednou mi Menzel povídá, že má pro mě roli v Ostře sledovaných vlacích. Nedávno jsem se ho ptala, proč si vybral mě. Řekl, že neví. Asi že jsem měla takovej zvláštní kukuč." V tomto oscarovém filmu s ní protrhl Miloš Hrma přednostovo kanape. Italský producent Ponti chtěl, aby byla ta scéna ještě erotičtější. Natočili ji, ale nakonec do filmu nezařadili. S Jiřím Menzelem pak natočila i druhý svůj slavný film: Skřivana na niti. „Skoro všechny mé jilmy byly zakázané. Další dva ležely v trezoru, protože v nich hrál emigrant Honza Tříska."

JIŘÍ BRABEC Klavírista a kapelník, který stál téměř u všech pěveckých úspěchů Nadi. Jeho kapela Country beat byla spolehlivým doprovodem jejích písniček. Začalo to na festivalu v Karlových Varech, pokračovalo v pražském Divadle Sluníčko. „Tam jsem pozvala Jirku Suchého a ten pak nabídl Brabcovi angažmá v Semaforu." Potom Naďa vyhrála 5x Zlatého slavíka. (Ted už ona a Jiří Brabec zase vystupují spolu, s nimi ještě Karel Kahovec a Šárka Rezkova.)

JIŘÍ GROSSMANN Otextoval Nadiny nejúspěšnější písničky {např. Závidím a Drahý můj). Tento charismatický muž zemřel mlád a dodnes jej citelně postrádají všichni jeho spolupracovníci.

EDUARD SEDLÁŘ Televizní režisér, který začínal jako asistent Jána Roháče. Nadá s ním žila několik let v malém pokojíčku v rozpadlém holešovickém činžáku. „S Edou to bylo hezký, ale těžký. Vždycky stejný problém: Zrovna když jsem trošku uklidila, přivedl Eda z hospody partu kamarádů a řešili svoje ukrutné problémy. Vždycky velice hlasitě

JOSEF ABRHÁM Byla to velká láska, asi největší v jejím živote. Seznámili se při natáčení televizní hry Bahno, kde je režisérka Sadková obsadila do hlavních rolí. Žili spolu 8 let. Já mám asi nějaký osudový rituál, většina mých vztahů trvá osm let." Byli pořád spolu. Když Abrhám točil s Jurajem Herzem film Morgiana v Bulharsku, vzala si dovolenou a jela s ním. Nevěděla, že její milý se v divadle seznámil s novou kolegyní, mladičkou Libuší Šafránkovou. Už skoro dva roky vedl dvojí život Věděli to všichni, jenom Naďa nevěděla nic. Pak už to její kadeřnice nevydržela a řekla jí pravdu. Rozešli se a Abrhám se brzy oženil s Libuškou.

PETR ČEPEK Přítel, který stál u několika Nadiných osudových kroků. Také jeho poznamenalo natáčení Morgiany v Bulharsku: seznámil se tam se svou pozdější manželkou. V Herzově televizním filmu Noční můry (byla to koláž Nadiných písniček zfilmovaná jako příběh) hrál upíra, Nadina němého milence. Zasáhl však do Nadina života i jinak, aniž to tušil. „Bylo to 21. 3.1984, to datum si pamatuju přesně. Koncertovala jsem na Moravě. Byla tam Helena Růžičková a věstila mi z kávové sedliny a z karet. Varovala mě, ať si dám bacha. Jela jsem v noci domů, řídila jsem, vezla jsem kolegyni a povídaly jsme si. Náhodou padlo v rozhovoru Čepkovo jméno. A v té chvíli se stalo auto neovladatelným, začalo se točit jako čamrda... Ztratila jsem vědomí, probrala jsem se, až když auto nehybně stálo v pangejtu. Vůbec nic se nám nestalo, ale byl to hrozný okamžik. Chtěla jsem vystoupit a uklouzla jsem. Silnice byla v tom místě z hladkého ledu. Pak se v protisměru objevila světla. Autobus. Mávla jsem a on zastavil Otevřely se dveře a v nich stál Petr Čepek. Byl to autobus Činoheráku. Jeli zrovna na zájezd.

JIŘÍ VOSKOVEC Legendární partner Jana Wericha, slavný americký herec, moudrý muž s nádhernou češtinou, „Jednou někdo poslal panu Voskovcovi moje písničky a on se před lidmi vyjádřil, že mě miluje. Napsali jsme si pár dopisů. Potom mě navštívil v divadle nějaký pán se silným americkým přízvukem. Tvrdil, že byl kdysi majitelem Divadla Rokoko a pozval mě do New Yorku. Shodou okolností jsem dva týdny poté dostála od ČSA dvě letenky, kamkoliv budu chtít a zpátky. Jeli jsme s Abrhámem do New Yorku. Měla jsem nějaké Voskovcovo číslo a chtěla jsem mu zavolat. Ale hostitelka řekla, že to zařídí. On totiž bydlel hned ve vedlejším domě. Za pět minut přišel, měl takový ten šáteček u krku a byl úžasný. Objali jsme se a on mi vyznal lásku. Pak jsme šli všichni k němu domů a on nám celou noc vyprávěl nezapomenutelné věci.

JAN NEMEJOVSKÝ „Když jsme byli s Jirkou Brabcem v Londýně, seznámili jsme se s panem Cohnem, Šéfem americké Country asociace. Dali jsme mu desky a on nás pozval do Nashvillu. Hledali jsme manažera, který mluví dobře anglicky a jel by s námi. Dozvěděli jsme se o jistém pánovi z Artie. Napřed nechtěl jet, ale pak jsme spolu začali chodit a on jel. A v tom Nashvillu jsme trošku popíjeli whisky a najednou mi ten Honza povídá: co kdybychom se vzali?" Velvyslanectví ve Washingtonu vystrojilo báječnou svatbu, bylo jen poněkud zaskočeno Nadinou žádostí, aby jejím svědkem byl Jiří Voskovec. Ten ale právě točil v Torontu a nemohl přijet. Zpráva o svatbě se hned objevila v českých novinách a někteří Nadini přátelé to považovali za „svatbu z trucu". Naďa tento důvod připouští. Narodila se dcera Linda, které je dnes 23 let a studuje v Praze vysokou školu. Po obligátních 8 letech přišel rozvod.

JOSEF BOHÁČ Jednoznačné záporná postava v Nadině životě. Šéfredaktor hudebních programů v ČST za nejhorších normalizačních časů. On a náměstkyně ředitele Balášová měli na Naďu zvlášť spadeno. Vyčítali jí kdeco. Je prý příliš frivolní, nenosí podprsenku, ukazuje stehna... Také historku s Voskovcem jí neprominuli. Soudružka Balášová kritizovala Nadin výstřih při přímém přenosu z Bratislavské lyry, i když výstřih byl zakrytý tylem. Nejvíc jí asi vadil křížek, který měla Nadá na krku. Potom přišel tvrdý postih. Tato historka kolovala v mnoha verzích, mluvilo se o skandálu. Naďa prý se v přímém přenosu chovala jako děvka, sedala si na klín stranickým funkcionářům, nemela kalhotky a kdovíco ještě. „Nic z toho nebyla pravda. Na závěr televizního festivalu bylo udí- • lení cen ve Slovanském domě. V přímém přenosu bylo i několik vystoupení zpěváků. já jsem tehdy hrála v Karlíne ve slavném muzikálu Kabaret. Požádali mě, abych zazpívala dvě písničky z té inscenace, v divadelním kostýmu. Ten kostým měl šortky a punčochy s podvazkama. Dělala jsem stejnou choreografii jako v divadle. Žádné sedání na klín. Všichni rozhodující lidé viděli generálku a nic jim nevadilo. Pak ale během přenosu zřejmě kdosi telefonoval a jen co jsem vyšla z jeviště, soudruh Boháč se na mě v zákulisí vrhl a málem mě uškrtil V televizi jsem pák měla na dlouho zákaz."

JOSEF HAVLÍK Krátce po převratu jela Naďa s Fešáky a Petrem Novotným do Švýcarska. „Měla jsem tehdy takový zvláštní sen, že žiju uprostřed krásných hor, vypadalo to na Švýcarsko. Helena Růžičková mi věštila, že ve Švýcarsku je chlap, který mě chce. A další podobný černokněžník, kreslíř Neprakta, mi řekl totéž. A pak ještě kolegyně Svatka Černá. Vrtalo mi to hlavou. V Curychu jsem bydlela u kamarádky Jany Blochové, na letiště mě vezl Vláďa Škutina a ten mě pak seznámil s jedním doktorem, českým emigrantem, který ve Švýcarsku léčil jeho příbuzné." Vzali se, nějakou dobu žili ve Švýcarsku, potom založili v Protivíne sanatorium U sv. Anny. Uplynulo 8 let. Poslední zprávy: Naďa žije sama se svým věrným Rexem, maďarským ohařem. Kromě zpívání s kapelou Jiřího Brabce hraje v Divadle Bez zábradlí ve hře Blbec k večeři a připravuje pro TV Nova zábavný pořad Basta fidli (s Markétou Mayerovou a režisérkou Jitkou Němcovou). podrobnosti...>>>

>>> Naďa Urbánková v pořadu Mr.GS ( 7.4.2009 )
>>> Naďa Urbánková a Bokomara ( 10.10.2007 )
>>> Naďa Urbánková v Souboji hitů na ČT ( 4.10.2007 )
>>> Osudová žena ( 27/08/07 )
>>> Tři Nadini muži ( 27/08/07 )
>>> Chybí mi živý člověk ( 27/08/07 )
>>> Už žádné akční filmy ( 27/08/07 )
>>> Osudoví muži Naďi Urbánkové ( 27/08/07 )
>>> Nechci žádný návrat ( 27/08/07 )
>>> Vždycky jsem toužila účinkovat v muzikálu ( 27/08/07 )


novinky

koncerty
biografie
hudba
foto
video
články
kontakt
Koncerty zajišťuje:

Luboš JAVŮREK
Tel.: (+420) 544 222 073
Tel.: (+420) 603 818 661
bokomara@volny.cz

Úvodní strana
 


9/02/11
Autogramiáda
Ve středu 23.2.2011 v prodejně KNIHY DOBROVSKÝ v Brně na Joštově ulici 6 proběhne autogramiáda Naďi Urbánkové u p ...Více>

 
sofaland
 

 
2007 - 2011 All rights reserved Grafik-Art.cz

     
TOPlist